Хто є хто на Кіровоградщині. Видатні земляки 2006

Звернення до читачів


Вадим Черниш


Укладачам, співавторам, видавцям, учасникам, читачам
"Хто є хто на Кіровоградщині. Видатні земляки"Дорогі друзі!

___Кіровоградщина - серце України, степова перлина, радо відкриває двері для гостей!
___Через нашу землю пролягли стежки, якими ходив великий поет і національний пророк Тарас Шевченко. Саме тут розквітли таланти засновників українського професійного театру Марка Кропивницького, Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського, Марії Заньковецької.
___Наша земля дала класичній літературі письменника і державного діяча Володимира Винниченка, мрійника Юрія Яновського, талановитого поета Арсенія Тарковського, філософа Дмитра Чижевського. Яскравою зіркою вітчизняної та світової педагогіки засяяв наш земляк Василь Сухомлинський.
___Але найбільший скарб Кіровоградщини - це люди! Люди, які є найкращим гарантом надійності, які готові власним розумом і руками забезпечити своєму краю, своїй країні належне місце у сучасному світі!
___Перший том книги "Хто є хто на Кіровоградщині. Видатні земляки" представляє кращих особистостей Кіровоградської області в галузі економіки, політики, культури, науки й освіти.
___Сподіваюся, що це видання буде цікавим не лише для жителів нашої області, але й жителям інших областей,
і сприятиме налагодженню дружніх стосунків між нашим краєм та іншими регіонами України.
 
                            Бажаю всім успіхів!

    З повагою,

Голова Кіровоградської обласної
державної адміністрації

 Вадим Черниш

Звернення до читачів


Микола Сухомлин


КІРОВОГРАДСЬКИЙ КРАЙ

___Кіровоградщина - центр України. Розташована вона в межиріччі Дніпра та Південного Бугу. Межує з Черкаською, Полтавською, Дніпропетровською, Миколаївською, Одеською та Вінницькою областями.
___Історія краю сягає IV-III тисячоліть дохристиянської ери: на території сучасної області розвивалась трипільська культура. Північна частина області входила до складу Київської Русі. Згодом землі краю були під владою Литви, Польщі. У другій половині XV ст. вони стали частиною земель, на яких виникло Запорізьке козацтво. Пізніше, впродовж майже трьох століть, територія області здебільшого входила до земель "Вольностей Війська Запорізького". Тут козаки працювали і відстоювали свою незалежність.
___Перша битва Визвольної війни українського народу 1648-1654 рр. під Жовтими Водами відбулася саме на терені сучасної Кіровоградщини.
___У середині XVIII ст. розпочалось активне заселення земель. У 1752 р. було засновано Нову Сербію, а у 1754 р. споруджено фортецю Св. Єлисавети, яка згодом разом із слободами стала м. Єлисаветградом (сучасний Кіровоград).
___Кіровоградська область була утворена згідно з указом Президії Верховної Ради Союзу РСР 10 січня 1939 р., одночасно із Запорізькою та Сумською областями, у складі Української РСР. В указі сказано: "Утвердить представление Президиума Верховного Совета Украинской ССР ... об образовании Кировоградской области с центром в г. Кирово с переименованием города Кирово в Кировоград". Підписали указ Голова Президії Верховної Ради СРСР Калінін Михайло Іванович і Секретар Президії Горкін Олександр Федорович.
___За цим указом до складу Кіровоградської області ввійшли:
___місто Кіровоград, Аджамський, Бобринецький, Витязівський, Долинський, Єлисаветградківський, Знам'янський, Кіровоградський сільський, Компаніївський, Новгородківський, Новопразький, Олександрійський, Петрівський, Устинівський райони Миколаївської області;
___Великовисківський, Добровеличківський, Маловисківський, Новоархангельський, Новомиргородський, Новоукраїнський, Піщанобрідський, Рівнянський, Тишківський, Хмелівський райони Одеської області;
___Златопільський, Кам'янський, Олександрівський, Підвисоцький, Чигиринський райони Київської області;
___Новогеоргіївський та Онуфріївський райони Полтавської області.
___Таким чином, з моменту утворення області її адміністративний устрій складався із 30 районів і міста обласного значення. Містами-райцентрами на той час були Бобринець, Знам'янка, Новоукраїнка, Олександрія.
___Склад новоутвореної Кіровоградської обласної ради був обраний на виборах до місцевих рад депутатів трудящих у кількості 71 депутата. Відомості про персональний склад обласної ради опублікувала газета "Кіровоградська правда" 30 грудня 1939 р.
___Підготовка і проведення виборів, утворення та розміщення обласних установ і організацій, вирішення інших організаційних питань покладалися на організаційний Комітет Президії Ради Української РСР по Кіровоградській області, створений у січні 1939 р. Фактично він виконував функції облвиконкому. З архівних документів видно, що останнє засідання оргкомітет провів 7 січня 1940 р.
___Дату проведення першої сесії новоутвореної Кіровоградської обласної ради депутатів трудящих точно не встановлено. Однак за хронологією подій можна зробити висновок, що її пленарне засідання пройшло в період між
31 грудня 1939 р. і 14 січня 1940 р. включно. Більш ймовірним днем можна вважати 14 січня, бо саме тоді відбулося перше засідання виконавчого комітету обласної ради. Першу сесію Кіровоградської обласної ради депутатів трудящих відкрив старший за віком депутат Найденко Пилип Мартинович. Для ведення сесії головою обрано Колупаєва Іларіона Омеляновича - секретаря Кіровоградського обкому партії, секретарем - Жорняк Марфу Демидівну - вчительку початкової школи Новогеоргіївського району. Щодо виконавчого комітету ради, то його головою було обрано Іщенка Віталія Павловича (директор радгоспу, нагороджений орденом Трудового Червоного прапора), який раніше очолював оргкомітет. Крім голови, трьох його заступників і секретаря до складу облвиконкому було обрано 13 членів, усього - 17 осіб.
___На організаційні потреби область одержала кошти в сумі 1 млн крб і 45 автомобілів, з яких 10 - вантажні (постанова Ради Народних Комісарів СРСР від 10 січня 1939 р.).
___У 1939 р. на Кіровоградщині нараховувалось 1769 колгоспів, 15 радгоспів, 64 машинно-тракторні станції. На полях працювало 4572 трактори, 2062 комбайни. Врожай зернових у 1940 р. становив 15,5 ц з одного гектара і був найвищим за всі попередні роки. Широкого розмаху набуло соціалістичне змагання за виконання завдань Третьої п'ятирічки. Між районами укладались договори про умови змагань, підводились підсумки їх виконання.
___Чисельність населення області за переписом від 17 січня 1939 р. становила 1 млн 107 тис. осіб.
___Освіті і культурі приділялось першочергове значення. У 1939-1940 навчальному році в області нараховувалось 1155 шкіл, зокрема по м. Кіровограду 86 шкіл. З них відповідно: початкових 587 і 17, неповних середніх - 403 і 30, середніх - 165 і 39. Було прийнято рішення (ще оргкомітетом) про будівництво приміщення нового театру в м. Кіровограді на 1200 місць. Міськвиконкомом було зобов'язано "негайно відвести місце для будівництва, розпочати підготовчі роботи та до 1 вересня 1940 року подати проект будівництва театру на затвердження". Такій оперативності можна лише позаздрити.
___Керівництвом області в ті роки була проведена колосальна організаційна і практична робота, приймалися сміливі рішення, визначалися нові орієнтири. Однак творчі плани мирного життя перекреслила Велика Вітчизняна війна. У серпні 1941 р. фашисти окупували Кіровоградську область. Для опору загарбникам у стислий термін було створено підпільний обком, 2 підпільних міськкоми, 28 підпільних райкомів партії та 251 підпільну первинну парторганізацію. Учасники опору вже в перші місяці війни знищували живу силу та бойову техніку в тилу ворога, а згодом сковували його дії щодо забезпечення перевезень фронту, допомагаючи нашим наступаючим військам. Багатьом уродженцям області за сміливість і відвагу вручено бойові нагороди, а 135 з них присвоєно звання Героя Радянського Союзу, у тому числі командиру дивізії Кошовому Петру Кириловичу та командиру гвардійського авіаполку Мазуренку Олексію Юхимовичу - двічі.
___Після перемоги всі сили й енергію було спрямовано на відбудову зруйнованого війною народного господарства. За 5 років із цим завданням, в основному, справились. Почали з'являтись нові підприємства, а 1 листопада 1957 р. була закладена Кременчуцька гідроелектростанція з річним видобутком електроенергії 1,5 млрд кВт/год. На Дніпрі виросло місто Кремгес (нині Світловодськ). З'явилась ціла плеяда передовиків і новаторів виробництва, серед яких помітно виділялась постать Олександра Васильовича Гіталова.
___Завдяки науковим дослідженням, людській праці народногосподарський комплекс Кіровоградщини розвивався небувалими темпами. За успіхи, досягнуті у збільшенні виробництва зерна, цукрових буряків, м'яса, молока та іншої сільськогосподарської продукції, та за успішне виконання соцзобов'язань з продажу державі у 1958 р. 46,3 млн пудів хліба (740,8 тис. тонн) область була нагороджена орденом Леніна.
___У повоєнні роки швидкими темпами розвивалась вугільна промисловість, відкривались нові розрізи та шахти. На базі запасів бурого вугілля відкрито Семенівсько-Головківський, Бандурівський, Михайлівський та інші вуглерозрізи. Уже в 1966 р. на шахтах та вуглерозрізах Олександрії було видобуто 8 млн тис. тонн вугілля, вироблено на брикетних фабриках близько 2,5 млн тонн буровугільного брикету. Це в 25 разів перевищувало видобуток вугілля в порівнянні з довоєнним 1940 роком.
___Основними напрямами машинобудівної промисловості стало виробництво сільськогосподарських машин та обладнання. Кіровоградський завод "Червона зірка" став одним із найбільших підприємств країни з виробництва тракторних сівалок для зернових, технічних та овочевих культур. Продукція заводу поставлялась майже в 40 країн світу.
___Період 60-70-х років характеризується інтенсивним будівництвом сучасних промислових підприємств, підприємств переробної галузі, житла та соціальної сфери. На карті області з'явились такі унікальні за технологією і виробництвом підприємства, як Світловодські комбінат твердих сплавів і тугоплавких металів та завод чистих металів, Семенівський завод гірського воску. Далеко за межами області відома продукція Заваллівського графітового комбінату. Нарощувались виробничі потужності і в 80-90-х роках. За порівняно короткий термін введено в дію десятки найсучасніших підприємств. На Дніпрі збудовано потужний комплекс з виробництва збірного залізобетону об'єднання "Дніпроенергобудпром", який забезпечує залізобетонними конструкціями більшість споруджуваних атомних електростанцій. Зміцнювалась матеріальна база будівельної індустрії в містах Кіровограді та Олександрії.
___Одним з найбільших будівельних майданчиків області стало будівництво Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд. Справді животворною артерією для більшості жителів обласного центру, міст Олександрії, Знам'янки став збудований у стислі строки водогін "Дніпро-Кіровоград". Особливо інтенсивно велось спорудження великих промислових підприємств. У ці роки введено в дію підприємство з видобутку уранових руд у м. Кіровограді, завод з виробництва феронікелю в смт Побужжі Голованівського району, нові потужності олександрійських науково-виробничого об'єднання "Етал", заводу "Поліграфтехніка", знам'янських заводів "Пуансон" та "Акустика". Успішно в ці роки йшло будівництво цукрових заводів, підприємств з переробки м'яса та молока. Відповідно до перспективного плану розвитку області інтенсивно велась газифікація населених пунктів Кіровоградщини.
___З часу здобуття Україною незалежності на теренах області виникли і розвиваються нові підприємства: ЗАТ "Креатив", ЗАТ "Формула смаку", ВАТ "Кіровоградолія", ВАТ "Птахокомбінат "Ятрань", ВАТ "Гідросила", ЗАТ "Радій", МААК "Урга", ЗАТ "Кіровоградграніт".
___Область налагодила і підтримує зовнішньоекономічні зв'язки майже з 80 країнами світу. Понад 250 підприємств різних форм власності здійснюють експортно-імпортні операції. Найбільшими за обсягами торговельними партнерами області є Російська Федерація, Німеччина, Нідерланди, США, Великобританія. Лінія на максимальне залучення іноземного капіталу в економіку області буде підтримуватись і в подальшому.
___Підвищенню ефективності підприємств, забезпеченню умов для здорової конкуренції, ширшому запровадженню акціонерної форми власності, залученню іноземних та внутрішніх інвестицій в економіку області сприяли приватизаційні процеси, робота з реформування власності, впровадження ринкових механізмів господарювання. Найбільш ефективно процеси приватизації йшли на підприємствах торгівлі, побутового обслуговування.
___Регіон здавна відомий як аграрний. Основою його є приватні підприємства (станом на 01.01.2006 р. в області 4638 одиниць агропромислових формувань, включаючи фермерські господарства). Частка області в загальному обсязі валової продукції сільського господарства держави становить 4,3%, у тому числі рослинництво - 5,3%, тваринництво - 2,8%.
___Відповідно до того, якою була стратегія економічної та соціально-культурної політики держави, починаючи з першої половини п'ятдесятих років, структура області неодноразово змінювалась. Перша зміна адміністративно-територіального устрою Кіровоградської області відбулася у 1954 р. До Черкаської області було приєднано Златопільський, Кам'янський, Чигиринський райони, натомість з Одеської області передано Вільшанський, Гайворонський, Голованівський, Ульяновський райони. Кілька змін адміністративно-територіального поділу області відбулося у 1957-1962 рр. У результаті укрупнення чисельність районів зменшилася на 20 і станом на 30 грудня 1962 р. (Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 30 грудня 1962 р. "Про укрупнення сільських районів Кіровоградської області") становила 12 районів. Це Бобринецький, Добровеличківський, Долинський, Кіровоградський, Кремгесівський, Маловисківський, Новоархангельський, Новоукраїнський, Олександрівський, Олександрійський, Петрівський, Ульяновський райони. Остання хвиля змін адмінподілу припадає на 1965-1966 рр., коли було поновлено 9 раніше укрупнених з іншими районів (Вільшанський, Гайворонський, Голованівський, Знам'янський, Компаніївський, Новгородківський, Новомиргородський, Онуфріївський, Устинівський). З того часу в області налічується 21 сільський район, їх межі і назви не змінилися, за винятком Кремгесівського, який перейменовано у Світловодський.
___На Кіровоградщині, особливо після здобуття Україною незалежності, спостерігається помітна активізація діяльності партій різного спрямування. Такий стан є цілком нормальним і закономірним. Вільне виявлення поглядів, ідей, переконань є вагомим підтвердженням цивілізованості і вірності принципам демократії. В області сьогодні зареєстровані і діють осередки 120 політичних партій, близько 400 громадських об'єднань, 525 релігійних об'єднань, 5 духовних центрів.
___Постійно вдосконалюється і структура місцевого самоврядування. За результатами виборів 2006 року інтереси територіальних громад області представляють 8115 депутатів, 100 з них обрано депутатами обласної ради,
1013 депутатів районних рад, 222 депутати міських рад міст обласного значення, 100 - районних у м. Кіровограді, 241 - міських рад міст районного значення, 642 - селищних, 5797 депутатів сільських рад.
___Предметом постійної та особливої турботи рад є створення необхідної матеріальної бази для повноцінного навчання, дозвілля, медичного, культурного і побутового обслуговування.
___В області діє 632 навчальні заклади. У вищих навчальних закладах, а їх в області 17, впроваджується ступенева система підготовки фахівців за новим переліком напрямів та спеціальностей з урахуванням реальних потреб регіону в кадрах.
___Торговельне обслуговування населення області здійснюють 2576 підприємств роздрібної торгівлі, у тому числі 1869 магазинів, 151 автозаправна станція, 591 аптека та аптечні кіоски. Діють 688 підприємств громадського харчування.
___Розташування області в центрі кристалічного масиву зумовлює утворення великих родовищ рідкісних металів. Характерною особливістю Кіровоградської металогенічної зони є наявність цілого ряду рудопроявлень: вольфраму, міді, молібдену, апатиту, урану, золота та срібла, вісмуту, олова, свинцю, берилію, сурми, танталу, ніобію.
___Мінерально-сировинний потенціал області має понад 340 родовищ корисних копалин, з яких 107 розробляються. Це буре вугілля, рудна сировина (залізо, нікель), сировина для атомної енергетики (уран), нерудні корисні копалини.
___Основна маса корисних копалин видобувається відкритим способом, що створює сприятливі умови для розвитку гірничовидобувної галузі в області.
___Виявлені в останні десятиріччя золоторудні родовища - основа для створення в майбутньому золотовидобувної та золотопереробної галузі в області.
___Помірно теплий клімат, наявність родовищ радонових і мінеральних вод, лісних масивів, луків, річок створюють сприятливі передумови для організації коротко- і довготермінового відпочинку, а також мережі курортно-лікувальних закладів.
___На Кіровоградщині все більше уваги приділяється збільшенню мережі природно-заповідних територій та об'єктів. Нині їх налічується 158 одиниць загальною площею 10,1 тис. га, з яких 23 природно-заповідні території загальнодержавного значення - 48 заказників, 40 пам'яток природи, 42 заповідних урочища, 5 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва.
___Статусу державного значення надано "перлинам" краю: ландшафтному заказнику "Чорноліський", гідрологічній пам'ятці природи "Болото "Чорний ліс", дендрологічному парку "Веселі Боковеньки", паркам-пам'яткам садово-паркового мистецтва "Онуфріївський парк", "Хутір Надія" та інші.
___Цей степовий край багатий на щедрих душею, працелюбних і талановитих людей. Спадкоємці братів Тобілевичів і Марка Кропивницького сьогодні продовжують славні театральні традиції в театрах і філармонійних колективах. Самобутнє народне мистецтво глибоким корінням проростає у самодіяльних народних художніх колективах.
___Візитною карткою області стали відомі в Україні та за її межами театр народної музики, пісні і танцю "Зоряни" обласної філармонії, народні хореографічні ансамблі "В гостях у казки" та "Пролісок", заслужений ансамбль народного танцю "Ятрань", Кіровоградська муніципальна хорова капела та багато інших. У справжні всенародні свята національної культури перетворилися щорічні фестивалі "Вересневі самоцвіти", "Калиновий спів" та "Травневі музичні зустрічі".
___В області функціонують Академічний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького, ляльковий театр, філармонія, 656 клубних шкіл, 3 художні школи, 10 шкіл мистецтв. Діють 18 державних музеїв.
___Пам'ятний слід у 67-річній історії області залишили вчені, педагоги і, передусім, земляк, учений-гуманіст, учитель, як говорять від Бога, Василь Олександрович Сухомлинський. Його науково обґрунтовані, перевірені досвідом і практикою життя ідеї стали надбанням педагогічної громадськості всієї планети.
___В області є свої космонавти, чемпіони світу та Європи. Золоті сторінки в історію українського спорту вписали наші земляки: Андрій Кончельскіс (футболіст), Олександр Симоненко (велосипедист), Руслан Мезенцев (гімнаст), Юрій Андрюшин (плавець), Олена Жукова (пауерліфтингіст), Олег Мунц (біатлоніст) та інші. Плідно працюють в області секції зі східних єдиноборств. У Кіровограді розташована штаб-квартира Федерації традиційного карате-до України, яку очолює заслужений тренер України В. Савченко, вихователь багатьох переможців і призерів першостей та Кубків Європи з цього виду спорту. Це наша гордість і наші досягнення.

Шановний читачу!

Сподіваюся, що коротка характеристика області дала загальне уявлення про Кіровоградщину. А ознайомившись з цим виданням, Ви полюбите нашу Степову Елладу, гідно оціните прекрасних людей, які живуть і працюють на щедрій українській землі.
 Микола Сухомлин - голова обласної ради,
кандидат економічних наук,
академік Інженерної академії України

"Міста і села України"

Знаєте цікаві новини про свій регіон. Володієте інформацією про непересічні досягнення своїх земляків. Нехай про це дізнаються всі, відправте новину нашим модераторам, і вона з`явиться на порталі.
Відправити новину...Всі права захищено. Копіювання інформації з сайту без письмового дозволу адміністрації порталу заборонено.