Катеринопільщина: край хліба, квітів і добра 2008

Звернення до читачів


О.В. Черевко, В.А. Гресь


О.В. ЧеревкоВ.А. Гресь


ШАНОВНІ ЧИТАЧІ  ПРЕЗЕНТАЦІЙНОГО ЗБІРНИКА "КАТЕРИНОПІЛЬЩИНА: КРАЙ ХЛІБА, КВІТІВ І ДОБРА" ШАНОВНІ ЖИТЕЛІ КАТЕРИНОПІЛЬЩИНИ!


___Нинішнього року ми відзначили 85-річчя Катеринопільського району, та історія життя людей на цих землях значно древніша і сягає понад 10 тисяч років, що підтверджують чисельні археологічні знахідки.
___Край свого часу згадував ще давньогрецький історик Геродот, а кілька століть тому описав французький інженер і мандрівник Боплан.
___Тутешні поселення були важливими опорними пунктами на кордоні з Диким степом. Цікаво, що Катеринополю (Калниболоту) двічі надавалося магдебурзьке право. А під час Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького Калниболотська сотня входила до складу Корсунського полку. Підтримали краяни і гайдамацьке повстання, у 1768 році взяли активну участь у Коліївщині.
___У 1795 році з переходом Правобережжя під протекторат Росії Калниболото дістало нову назву - Катеринопіль. До кінця ХІХ століття на землях району значно розвинулися чумацький промисел, ярмарки, переробна та легка промисловість.
___Та в усі часи найбільшим багатством Катеринопільщини залишалися мудрі та працьовиті жителі. Однією з найвидатніших постатей Українського відродження став академік, член президії Всеукраїнської академії наук, політичний і громадський діяч, всесвітньо відомий літературознавець Сергій Єфремов, який народився у селі Пальчик. Під час сталінських репресій його звинуватили у створенні Спілки визволення України. Відомий світові також і уродженець села Кайтанівка Павло Филипович - поет, перекладач, літературознавець, професор, якого також було репресовано. У селищі Єрки в 1937 році народився провісник Незалежної України та її видатний діяч, лідер Народного Руху України В'ячеслав Чорновіл, посмертно удостоєний звання Героя України. Ученим світового рівня став уродженець Катеринопільщини, професор, заслужений діяч науки і техніки, член Національної спілки письменників України, лауреат Шевченківської премії, викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка Михайло Наєнко.
___Близько дев'яти тисяч жителів району воювали на різних фронтах Другої світової війни, а повернулося живими менше трьох тисяч. За героїзм, виявлений у роки Великої Вітчизняної війни, уродженці району Спиридон Поліщук, Михайло Цісельський, Григорій Шевченко удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Повним кавалером ордена Слави став солдат-розвідник Іван Варяниця.
___Багато праці доклали жителі району для відбудови свого краю після його звільнення від фашистської чуми. На всю країну поширився Катеринопільський вузловий метод ремонту тракторів, який демонструвався на виставках передового досвіду. А в 1956 році на річці Гнилий Тікич запрацювала Лоташівська ГЕС. За високі трудові досягнення свинарку Горпину Руренко та чабана Омеляна Снігура було удостоєно звання Героя Соціалістичної Праці.
___І сьогодні жителі району зі справжньою синівською любов'ю бережуть і примножують славні традиції та духовні скарби дідів і прадідів. Катеринопільщина щедра на мудрих господарів, кмітливих умільців, талановитих митців, які звеличують Батьківщину натхненною працею.
___Зичу всій Катеринопільській громаді, кожному жителю славної Катеринопільщини міцного козацького здоров'я, здійснення всіх крилатих задумів, нових успіхів, досягнень і звершень у розбудові незалежної України, добробуту, піднесеного настрою! Хай множаться щастям кожен ваш новий день і все ваше життя, а ця гарна і змістовна книга допомагає виховувати патріотизм, берегти і примножувати чудові традиції!
Голова облдержадміністрації
О.В. Черевко

ПідписЗ повагою,
Голова обласної ради
В.А. Гресь

Підпис

Звернення до читачів


О.М. Комаренко, В.Г. Цьоменко


О.М. КомаренкоВ.Г. Цьоменко


ШАНОВНІ ЖИТЕЛІ СІЛ ТА СЕЛИЩ РАЙОНУ, УРОДЖЕНЦІ КАТЕРИНОПІЛЬЩИНИ!


___У 2008-му минуло 85 років відтоді, коли серед багатьох інших адміністративних одиниць з'явився Катеринопільський район. 7 березня 1923 року постановою ВУЦВК Катеринопільщину було віднесено до Уманського округу і надано статус району. До Катеринопільського району на той час входили населені пункти двадцяти сільських рад. У той час проходив перший Всесоюзний перепис населення. На 1926 рік, згідно з переписом, у Катеринопільському районі проживало 45 тисяч 277 осіб. 85 років… Для історії району - всього одна мить, для сучасних поколінь катеринопільчан - ціла епоха. В ній - і визначні уродженці Катеринопільського краю, які своєю звитяжною, наполегливою працею прославили наш район, у ній - і наші славні земляки, котрі віддали своє життя за визволення Батьківщини від німецько-фашистських загарбників. У ній - і досягнення підприємств, що відомі не тільки на Катеринопільщині, в Україні, а й далеко за її межами. В ній - і дитинство, і юність, напружені трудові будні старших поколінь, і вчорашній день кожного з нас, за який ми несемо відповідальність перед своїми дітьми, внуками та правнуками.
___Катеринопільщина дала Україні багато відомих людей. З лона благословенної катеринопільської землі вийшли академік, політичний і громадський діяч Сергій Олександрович Єфремов та його брат Петро Олександрович; поет, літературознавець Павло Филипович; лідер Народного Руху України, політик, громадський діяч, журналіст, Герой України В'ячеслав Чорновіл; відомий учений-енциклопедист, письменник, журналіст, дослідник-хімік Михайло Філіппов; письменниця часів ренесансу України Марія Галич; генерал-майор Радянської Армії Василь Спільніченко, який першим розробив Статут Червоної Армії, що був підтриманий В.І. Леніним; Василь Мартинковський - завідувач сектору сільгоспвідділу ЦК КПРС, який разом із начальником обласного управління сільського господарства О.В. Мусатенком внесли в 1966 році у ЦК КПРС пропозицію про включення Катеринопільського району до переліку районів на відновлення; поет і перекладач Микола Гірник; генерал-майор Василь Халабуда - командир окремого зведеного будівельного батальйону, під керівництвом якого було розпочато та завершено будівництво космодрому "Байконур"; письменник та відомий вчений у галузі лісоводства Василь Білоус; письменник Василь Лисенко; професор, доктор філологічних наук, літературознавець Олег Володимирович Килимник; професор, доктор філологічних наук, літературознавець, лауреат Шевченківської премії Михайло Кузьмович Наєнко; доктор історичних наук Олександр Євгенович Лисенко; доктор економічних наук Микола Маркович Діденко; відомий художник-графік Анатолій Федорович Пономаренко; народна артистка України Аліна Миколаївна Захарова-Коробко та багато інших видатних постатей.
___Історія району творилася і твориться людьми. Ми гордимося Героями Соціалістичної Праці Омеляном Григоровичем Снігуром (с. Шостаково), Горпиною Іринархіївною Руренко (с. Лисича Балка),а також заслуженим лікарем України Галиною Василівною Вовнянко (смт Катеринопіль); заслуженими працівниками сільського господарства України Борисом Пантелейовичем Гаркавенком (смт Єрки), Анатолієм Івановичем Гречуком (с Ярошівка), Галиною Василівною Лозовенко (с. Вербовець), Василем Євдокимовичем Сагалом (смт Єрки), Олександром Іларіоновичем Спасом (смт Єрки), Галиною Марківною Шамрай (смт Єрки); заслуженими працівниками освіти Олександром Мартиновичем Герасимчуком (смт Єрки), Степанидою Микитівною Руденко (смт Катеринопіль); заслуженим учителем України Іваном Андрійовичем Кондратьєвим (с. Ярошівка); заслуженим працівником переробної промисловості України Валентиною Миколаївною Гуромою (смт Єрки); заслуженим працівником культури України Валентиною Олександрівною Зозулею (смт Катеринопіль).
___У 2007 році утворено Катеринопільське земляцтво, котре підтримує і талановиту молодь нашого краю, і всі починання районної влади, спрямовані на поліпшення соціально-економічного становища району.
___Дорогі жителі Катеринопільщини, всі, хто серцем, душею відчуває приналежність до цієї благодатної землі! Маючи славне історичне минуле, Катеринопільщина з оптимізмом прямує у майбутнє. Тому хочеться побажати всім вам мирного неба над головою, міцного здоров'я і великого людського щастя, щиро любити нашу Катеринопільщину, робити все, аби вона стала краєм хліба, квітів і добра, процвітання та розвитку. Хай у кожній домівці жителів Катеринопільського району панують родинний затишок і злагода. Залишайтеся завжди патріотами своєї малої батьківщини, адже вона того варта!

Голова
районної державної адміністрації
О.М. Комаренк

ПідписГолова
районної ради
В.Г. Цьоменко

Підпис

"Міста і села України"

Знаєте цікаві новини про свій регіон. Володієте інформацією про непересічні досягнення своїх земляків. Нехай про це дізнаються всі, відправте новину нашим модераторам, і вона з`явиться на порталі.
Відправити новину...Всі права захищено. Копіювання інформації з сайту без письмового дозволу адміністрації порталу заборонено.